Na portalu dogosfera.pl dr Olga Lasek odpowiada na pytania naszych czytelników

Publikujemy dziś kilka pytań czytelników, zadanych naszej ekspertce przez portal dogosfera.pl, oraz jej odpowiedzi. Myślimy że nie jednej posiadaczce czy posiadaczowi psa taka lektura może być pomocna i ułatwić wybór odpowiedniej metody karmienia psiej pociechy.


Pytanie:

Witam serdecznie!

Nie mogłam uczestniczyć on line w „sesji”, ale wg podpowiedzi.. korzystam z tej formy. Mam sunię 2 letnią ON-kę. I nie ukrywam, iż mam 2-gi atak alergii. Przy pierwszym wykonałam badania na pasożyty itd,, w każdym razie przeszłam na karmę hill’s weterynaryjną ( jagnięcina), wykluczyłam kurczakowe i inne karmy. Obecnie sunia jest na łososiowej Kronch. I cóż.. problem ponownie wrócił. Kupiłam znowu jagnięcą- Boscha.. sensitive.. i czekam na efekty. Podejrzewam zalergizowanie suni- podjadaniem kociego jedzenia- wylizywaniem misek, mokre karmy i czasem jakieś parę granulek suchych.. OBECNIE nie ma do nich dostępu, nie dodaję też nic do karmy- oprócz suplamentu na stawy (dysplazja) i oleju z łososia.. I w sumie nie wiem co dalej?? W karmach się gubię, gdyż są tak spore możliwości.. i już sama nie wiem jakie proporcje winny być w takiej prawidłowej, jakie składniki mogą alergizować.. nie wiem już na co patrzeć. Z góry dziękuję za pomoc ( acha: alergia objawia się: drapaniem w okolicach uszu – więc ma łyse placki na nich ) i okolice łopatek. Oczywiście okolice ogona..



Odpowiedź, dr Olga Lasek:

Witam Panią,

Alergia pokarmowa to zaburzenie dość trudne do zdiagnozowania i niestety 35-50% psów cierpiących na alergię, jest uczulone na więcej niż jeden rodzaj białka. Jeśli po zastosowaniu karmy z łososiem problemy alergiczne powróciły, to jest duże prawdopodobieństwo, że to kolejny alergizujący składnik. Dlatego zastanawiam się czy podawanie oleju z łososia jest dobre dla Pani psa. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem oleju lnianego, który ma wyjątkowo korzystny skład kwasów omega 3 i omega 6. Jeśli karma z jagnięciną się sprawdziła to proponuję przy niej pozostać. Żywienie psów z alergią dietą eliminacyjną przez dłuższy okres życia psa jest często praktykowany. Jeśli chce Pani dokładnie znać uczulające składniki to dieta eliminacyjna i prowokacja podejrzanym składnikiem daje rozeznanie na co uczulony jest pies. Wtedy dokładnie Pani wie czego absolutnie unikać w diecie psa. Jeśli zależy Pani na wygodzie to polecam stosowanie karm komercyjnych ale takich, które zawierają alternatywne źródło białka i najlepiej 1 źródło białka i 1 źródło węglowodanów. Proponuję zwrócić uwagę na karmy Wolfsblut- Wild Plain, która całkowicie spełnia założenia diety eliminacyjnej oraz Red Rock (z mięsem z kangura) i Grey Peak (z koźliną). Polecam również aby kupować małe opakowania nowych karm, aby nie pozostawać z otwartym, dużym workiem karmy, która wywołuje alergię. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pisać.

Pozdrawiam!



Pytanie:

Witam,

właśnie odebrałam wyniki testów alergicznych mojej rodesjanki klasyfikacja RKO…. wołowina 4, jagnięcina 3, kurczak, indyk, kukurydza, łosoś 3, soja również 3, wieprzowina, kaczka, ziemniak, jajo 1,chodzi o IgE, którą karmę by pani wybrała?

Odpowiedź, dr Olga Lasek:

Dzień dobry!

Zdecydowanie polecam karmy z alternatywnym źródłem białka proszę spróbować którąś z karm Wolfsblut, np. Black Marsh, Polar Night, Red Rock, Grey Peak ewentualnie Wild Plain. Praktycznie wszystkie te karmy spełniają założenia diet eliminacyjnych zwłaszcza Wild Plain, która zawiera tylko 1 źródło białka i tłuszczu (konina) oraz 1 źródło węglowodanów (ziemniak). Na początek radzę wypróbować małe opakowania karm, żeby w razie wystąpienia objawów alergii nie pozostać z rozpoczętym dużym workiem karmy, która szkodzi psu. W razie problemów proszę pisać.



Pytanie:

Dzień dobry,

potrzebuje porady z karmieniem szczeniaka. Od wczoraj jestem posiadaczem buldog amerykański 7tyg niestety hodowca nie udzielił mi na temat żywienia. Ile razy dziennie powinien dostawać sucha karmę,kiedy wprowadzić puszki.I w jakich ilościach,i jakich firm jedzenie kupować. Dziękuje za pomoc

Odpowiedź, dr Olga Lasek:

Witam Pana

Najlepiej jeśli szczeniak dostanie karmę, którą spożywał u wcześniejszego właściciela. Nie radzę wprowadzać na razie żadnych nowych karm. Jeśli nie ma Pan informacji jakiej firmy karmę dostawał szczeniak to radzę się szybko dowiedzieć od hodowcy. Zazwyczaj szczeniaki dostają wyprawkę, w której jest karma wystarczająca na około tydzień czasu. Nowe miejsce, ludzie oraz żywienie może wywołać stres i spowodowane z nim problemy ze strony układu pokarmowego (np. biegunki). Karmę suchą należy podawać 3-4 razy na dobę- czyli dzienną dawkę odmierzoną na podstawie tabeli dawkowania z opakowania karmy podzielić na 3-4 porcje. Dawkę dzienną należy ustalić na podstawie masy ciała i najlepiej odważyć na wadze kuchennej. Żeby codziennie nie ważyć można przygotować specjalny kubeczek i odmierzyć odpowiednią ilość (np. zaznaczyć markerem ile dokładnie wsypywać). Najintensywniejszy wzrost szczeniąt przypada między 3 a 6 miesiącem życia. Dlatego zaleca się ważyć szczeniaki raz w tygodniu i ustalać idealną dawkę dzienną do masy ciała. Prawidłowemu trawieniu sprzyja podawanie posiłków o tych samych porach każdego dnia. Po około 3-4 tygodniach w nowym domu można wprowadzić karmę mokrą . Pamiętając aby nie przekraczać dziennych zaleceń. Dodając puszkę trzeba odpowiednio mniej podać karmy suchej. Natomiast wprowadzając zupełnie nową karmę trzeba pamiętać aby robić to stopniowo (1 dzień- 1/4 nowej karmy+3/4 stara karma, 2 dzień- 1/2 nowa karma+1/2 stara karma, 3 dzień 3/4 nowa karma+1/4 stara karma, 4 dzień 100% nowa karma). Życzę powodzenia!

 

 

 

reklama-sklep (1)

Najnowsze wpisy

adsense