Szkolenie najlepszą rozrywką dla Twojego psa

CZY WARTO SZKOLIĆ PSA?

Często na pierwszym spotkaniu w naszej Szkole Szkolenia Psów pytamy kursantów – Dlaczego warto szkolić psa? 

 

Zazwyczaj odpowiedź brzmi – żeby był posłuszny, przychodził na zawołanie, znał podstawowe polecenia, a najlepiej żeby nie sprawiał żadnych problemów i zawsze nas słuchał. Oczywiście każdy właściciel chciałby posiadać dobrze wychowanego i wyszkolonego psa, który zawsze wykonuje polecenia, ale korzyści wynikających ze szkolenia i pracy z psem jest zdecydowanie więcej. Praca z psem to coś więcej niż nauka poleceń, dlatego warto rozpocząć szkolenie w dobrej szkole, pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów. Zdarzają się właściciele przekonani, że wystarczy oddać psa „na tresurę” i po kilku tygodniach odebrać „gotowy produkt” w postaci wyszkolonego i posłusznego zwierzęcia. Pewnie byłoby to bardzo wygodne dla człowieka, ale niestety bardzo niedobre dla psa. Pomijając konieczność zmiany miejsca zamieszkania, otoczenia, utraty kontaktu z opiekunem, które to wiążą się z dużym stresem, podczas takiego szkolenia pies nie nauczyłby się najważniejszej rzeczy – współpracy z właścicielem, rozpoznawania sygnałów i poleceń wydawanych przez niego, właściwej komunikacji czy radości ze wspólnej pracy. Szkolenie bowiem to nie tylko mechaniczne wykonywanie poleceń, ale tworzenie relacji opartej na współpracy i właściwej komunikacji  – i to musimy zrobić sami.

Szkoła szkolenia psów – szkolenie podstawowe

Najlepiej rozpocząć od szkolenia z zakresu podstawowego posłuszeństwa w szkole, w której pracuje się tzw metodami pozytywnymi, to bardzo ważne ponieważ ciągle jeszcze istnieją szkoły stosujące przestarzałe metody pracy, w których krzyk, szarpanie, stosowanie łańcuszków zaciskowych czy kolczatek jest na porządku dziennym. W efekcie takich działań nie tylko nie tworzymy właściwej więzi z psem, ale skutecznie ją niszczymy wzbudzając w psie strach i dostarczając mu bólu. Szkolenie tzw. pozytywne pozwala na budowanie prawidłowej relacji, motywacji do pracy i wytwarzanie ludzko – psich więzi. Tego typu szkolenia oparte jest na współczesnej wiedzy – zrozumieniu psiego behawioru i szerokim wykorzystaniu teorii uczenia, co pozwala na efektywną komunikację oraz odpowiednie kierowanie psim zachowaniem.

Szkoła szkolenia psów – szkolenie zaawansowane

Wiele osób jest przekonanych, że podstawowe posłuszeństwo w zupełność wystarczy i jeśli mamy na myśli jedynie kontrolę psiego zachowania to faktycznie tak jest. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że szkolenie to również forma aktywności stymulująca i rozwijająca myślenie psa okazuje się, że „kształcenie” na poziomie zaawansowanymdaje cały ogrom korzyści. Pies jest zwierzęciem stworzonym do pracy, a przede wszystkim współpracy z człowiekiem a praca szkoleniowa, nauka jest doskonałym sposobem dostarczania psu aktywności. Wiele szkół ma w swojej ofercie zajęcia z zakresu zaawansowanego posłuszeństwa, warsztaty doszkalające, zajęcia węchowe czy sportowe. Udział w takich zajęciach pozwala zaspokoić ważne psie potrzeby związane z ruchem, eksploracją czy pokonywaniem wyzwań. Chęć zdobywania, eksploracji i współpracy musi zostać zaspokojona, aby utrzymać prawidłową równowagę emocjonalną zwierzęcia, funkcjonującego w trudnym dla niego miejskim środowisku, gdzie ma niewiele możliwości swobodnego biegania, poznawania nowych miejsc i realizacji naturalnych wzorców zachowań. Dlatego jeśli tylko możemy – pozwólmy mu na to. Ktoś może teraz zapytać – czy niezbędne jest chodzenie z psem do szkoły czy można uczyć go tego wszystkiego samemu w domu? Jeśli tylko mamy w sobie dużo samozaparcia i konsekwencji gdyż regularność ćwiczeń jest bardzo ważna, a dodatkowo wiedzę na temat szkolenia psów – to oczywiście można. Zajęcia grupowe maja jednak dużo zalet – dają m.in. możliwość pracy w grupie psów, co ważne przy nauce wykonywania poleceń w rozproszeniach a dodatkowo możliwość pracy pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który w razie konieczności skoryguje nasze błędy. Jedynie psy które prezentują problemowe zaburzenia zachowania nie kwalifikują się na zajęcia grupowe i powinny być kierowane na indywidualną konsultację do profesjonalnego behawiorysty, który ustali indywidualny program pracy z psem.

Szkolenie szczenięcia

Właściciele często pytają w jakim wieku powinien być pies aby mógł zacząć szkolenie, albo czy mój pies nie jest już za stary na naukę? Jeśli szkolenie oparte jest głównie na pozytywnym wzmacnianiu zachowań, naukę w tzw. psim przedszkolu mogą zacząć już 8 tygodniowe szczeniaki. Zajęcia takie pozwalają na właściwe wychowanie, niezbędną w tym okresie socjalizację, a także podstawowe szkolenie poprzez zabawę. Trening takiego malca pozawala na wczesne wytworzenie więzi, wzajemne zrozumienie, ale przede wszystkim pozwala na uniknięcie w dorosłym życiu psa zachowań problemowych. Wiele z tych zachowań wynika z braku wcześniejszej socjalizacji, co wiąże się z tym, że szczenię nie nauczyło się prawidłowej komunikacji z innymi psami i ludźmi.

Szkolenie psa starszego

Zdarza się, że właściciele obawiają się czy ich pies nie jest już za stary na szkolenie. Otóż, jeśli jego zmysły funkcjonują dobrze a ruch nie sprawia mu kłopotów, to nie jest. Program szkolenia bez problemu można dostosować do indywidualnych możliwości psa. Być może szkolenie będzie przebiegało nieco wolniej, być może pies nie będzie wykonywał poleceń tak dynamicznie jak jego młodsi koledzy, ale dostarczenie starszemu psu właściwej dla niego dawki ruchu i stymulacji umysłowej pozwoli dłużej utrzymać go w dobrym zdrowiu i we właściwej kondycji. Pamiętajmy, że na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno, ważne tylko aby nauczyciel potrafił ją odpowiednio przekazać.

Szkolić psa warto zatem w każdym wieku. Uczenie nowych zachowań, wykonywania poleceń, pokonywanie wyzwań, budowanie motywacji, nauka wzajemnego rozumienia daje dużą satysfakcję nie tylko nam, ale również naszym psom. Rozwijają u psów zdolności poznawcze, buduje więź opartą na zaufaniu i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Więź jaka tworzy się między człowiekiem a  szkolonym przez niego psem jest więzią szczególną, ponieważ wydobywa i podkreśla wszystko to, co w procesie udomowienia sprawiło, że pies nawiązał tak bliską relację z człowiekiem – przywiązanie, zależność, współpracę, wzajemne rozumienie sygnałów, emocji i gestów i gotowość do wykonywania poleceń i powierzanych mu zadań.

Chcesz rozpocząć przygodę ze szkoleniem – zapraszamy do Szkoły Szkolenia Psów Canid w Krakowie.

 

Ewelina Włodarczyk

canid.pl

 

Najnowsze wpisy

adsense