Psiepisy świąteczne

1. GWIAZDKI JACUSIA

gwiazdki-jacusia

 

Składniki:

1 mały burak ok. 120 g

125 g wędzonego pstrąga (lub innej niezbyt tłustej ryby)

2 żółtka ok. 40 g

5 listków świeżego rozmarynu

Łyżka oleju lnianego ok. 15 g

Szklanka mąki gryczanej ok. 140 g

Otręby do oprószenia

(Suma 440 g = 963 kcal, 55 g białka ogólnego)

Burak obieramy i ucieramy na małych oczkach tarki. Wędzoną rybę ucieramy w malakserze z żółtkami, rozmarynem i olejem. Powstałą masę dodajemy do startego buraka. Mieszamy. Na koniec dodajemy mąkę i wyrabiamy kleiste, ale dające się uformować ciasto. Układamy je między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i wałkujemy. Gdy będzie miało grubość mniej więcej 5 milimetrów, wykrawamy dowolne ciastka. U nas gwiazdki. Gwiazdki Jacusia, bo to pierwsze święta z naszym małym znajdkiem Jacusiem.

Ciastka układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i oprószamy otrębami. Pieczemy w piekarniku nagrzanaym do 180 stopni przez 15 minut.

 

2. RYBNE KULKI

 

rybne-kulki

 

Składniki:

Pół kilo świeżych śledzi 500 g

1 marchew ok. 50 g

Szczypta posiekanego koperku

Pół szklanki ugotowanego ryżu ok. 60 g

Jajo ok. 60 g

Mąka pszenna razowa ok. 70 g

(Suma 740 g = 1355 kcal, ok. 100 g białka ogólnego)

Śledzie (ze skórą i z ośćmi, ale koniecznie niesolone) gotujemy przez pół godziny razem z marchewką. Odsączamy je i studzimy. Na pozostałym wywarze możemy ugotować psi obiad, lub poprostu polać nim psie chrupki. Warto przecedzić, żeby pozbyć się ości.

Ostudzone śledzie mielimy dwukrotnie, lub nawet trzykrotnie. Żadna ostka nie może się uchować w całości, ale pozbywać się ich szkoda. Zmielone dobrze wpływają na układ kostny psa. Mielimy również marchewkę, lub drobno ją kroimy.

Dodajemy pozostałe składniki oprócz mąki i mieszamy. Warto pozostawić na pół godziny pod przykryciem, żeby ryż wchłonął nieco wilgoci.

Na koniec dodajemy mąkę „na oko”. Dodajemy po trochu i wyrabiamy, zupełnie jak mięso na kotlety. Dodajemy tyle mąki, aż ciasto da się uformować w kuleczki wielkości orzecha włoskiego.

Układamy je na papierze do pieczenia i pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 20 minut. Po upływie tego czasu sprawdzamy, czy są zarumienione i twarde z wierzchu. W środku powinny pozostać miękkie i soczyste. Przechowujemy w lodówce. Można mrozić.

 

Przepisy15456289253_a554fe7d0f_k powstały specjalnie dla czytelników Dogosfery , a ich twórcą jest Zuzanna Ingielewicz, autorka książki „Przysmaki na psie smaki”  .

 

 

 

 


Pamiętajmy, że nie wszystkie spożywcze produkty są bezpieczne dla naszych psów.

 

Na co uważać w Święta

  • Gotowane i drobiowe kości, ości. Surowe kości są świetnym naturalnym przysmakiem i zajęciem na wiele godzin. Po ugotowaniu stają się jednak twarde i kruszą się na ostro zakończone kawałki. Podanie gotowanych kości może doprowadzić do pokaleczenia pyska i dziąseł, ale również do perforacji układu pokarmowego. Podobne ryzyko niesie ze sobą podanie psu kości drobiowych (gotowanych ale też surowych) oraz rybich ości. Większa ilość gotowanych kości może też wywołać zaparcia.
  • Częste spożywanie cebuli, ale również czosnku może doprowadzić do zmniejszenia ilości czerwonych krwinek we krwi naszego psa i w rezultacie do anemii.
  • Winogrona (i rodzynki!) stanowią dla naszych pupili ogromne zagrożenie. Ich spożycie może doprowadzić u psów do ostrej niewydolności nerek i zatrucia pokarmowego.
  • Psy uwielbiają czekoladę. Jest słodka i tłusta. Zawiera jednak teobrominę. Składnik ten jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi. U psów może wywołać silne zatrucie, a spożycie większej ilości może doprowadzić nawet do śmierci. Pamiętajmy o tym, jeśli nasz pies lubi częstować się smakołykami dzieci.
  • Substancja słodząca często spotykana w słodzikach, gumach do żucia i wyrobach cukierniczych (czasem pod symbolem E967) jest dla psów silnie trująca. Jej spożycie prowadzi do uszkodzenia wątroby i hipoglikemii (obniżenia cukru we krwi). Uwaga na cukierki i ciastka!
  • Orzechy makadamia. Choć urozmaicenie psiej diety w rozdrobnione orzechy i nasiona jest dobrym pomysłem, orzechy makadamia omijajmy szerokim łukiem. Są dla psów silnie trujące.
  • Surowe ciasto drożdżowe. W psim brzuchu spęcznieje powodując wzdęcia, a wytwarzany przez drożdże alkohol może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Najnowsze wpisy

adsense