„Konfrontacje różnych sposobów żywienia psów”

Konferencja z cyklu „Nauka Praktyce” – podsumowanie spotkania

Kraków, 13 stycznia 2018 r.

W dniu 13 stycznia 2018 roku, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się pierwsza w Polsce konferencja naukowa poświęcona żywieniu psów pt. „Konfrontacje różnych sposobów żywienia psów”. Organizatorem konferencji była Katedra Żywienia i Dietetyki Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzili: dr inż. Olga Lasek (Przewodnicząca), prof. dr hab. inż. Zygmunt M. Kowalski, dr hab. Jarosław Kański, dr inż. Jadwiga Flaga oraz mgr inż. Marta Malkiewicz-Sabatowicz i mgr inż. Patrycja Rajtar. Patronat medialny nad konferencją objęli: Radio Kraków, portal Dogosfera.pl oraz czasopismo Pet market. Konferencję otworzył i prowadził prof. dr hab. inż. Zygmunt M. Kowalski.

Konferencja odbyła się w ramach cyklu konferencji „Nauka Praktyce”. Ideą takich konferencji organizowanych przez Katedrę Żywienia i Dietetyki Zwierząt jest próba odpowiedzi na pytania istotne dla hodowców zwierząt, związane z ich żywieniem. W czasie omawianej konferencji próbowaliśmy odpowiadać na pytania zadawane przez właścicieli psów, lekarzy weterynarii oraz tych wszystkich, którzy zajmują się żywieniem i dietetyką psów. Nie ma jednego idealnego sposobu żywienia wszystkich psów, ale z tych najpopularniejszych, który najlepiej odpowiada konkretnemu psu i jest najbardziej akceptowany przez opiekuna psa ? Czy lepsza jest karma sucha czy mokra ? Czy pies „na diecie”, powinien jeść karmę przygotowywaną w domu, czy specjalistyczną karmę weterynaryjną ? Co to jest BARF czy Franken prey diet ? Czy pies może być wegetarianinem ? Miedzy innymi na takie pytania próbowali odpowiedzieć wybitni specjaliści z dziedziny żywienia i dietetyki psów.

W konferencji wzięło udział 165 uczestników, w tym hodowcy, doradcy żywieniowi, przedstawiciele firm produkujących karmy dla zwierząt domowych, lekarze oraz pracownicy gabinetów weterynaryjnych z całej Polski. Bardzo licznie w obradach uczestniczyli studenci, z kierunku zootechnika oraz weterynaria, nie tylko z Uniwersytetu Rolniczego, ale także Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy i Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia.

Wykłady wygłosili naukowcy oraz specjaliści zajmujący się żywieniem psów. Dr inż. Olga Lasek (UR Kraków) w wykładzie wprowadzającym „Od łowcy do kanapowca” skupiła się na procesie udomowienia psów, budowie przewodu pokarmowego psa i porównaniu go do dzikich gatunków psowatych oraz przystosowaniu psów do spożywania różnych pokarmów. „Zapotrzebowanie psów na składniki odżywcze – aktualny stan wiedzy” omówiła mgr inż. Karolina Hołdę (SGGW Warszawa). W wykładzie wskazano wszystkie pozycje oraz opracowania, które w naukowy sposób określają potrzeby psów oraz tłumaczą jak prawidłowo bilansować dawkę. Dr hab. wet. Michał Jank (SGGW Warszawa), w wykładzie „Karmy a diety” wskazał różnicę pomiędzy żywieniem a dietetyką oraz omówił najważniejsze postępowania dietetyczne w wybranych jednostkach chorobowych. Następni prelegenci scharakteryzowali najbardziej popularne sposoby żywienia psów, od karm przemysłowych suchych (mgr inż. Anna Maria Ziembińska), mokrych (dr inż. Jacek Wilczak, SGGW Warszawa), przez żywienie domowe na bazie gotowanych produktów spożywczych (dr n. wet. Sybilla Berwid- Wójtowicz) oraz opartych wyłącznie na komponentach surowych BARF (mgr Małgorzata Olejnik) i Whole prey (mgr Agnieszka Cholewik- Góralczyk, Fundacja BARFNE korepetycje).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie dr n wet. Michała Ceregrzyna „Wegetarianizm psów i kotów, czy to ma sens?”. Dr Ceregrzyn podsumował, że wegetarianizm jest wyborem właściciela. Nie ma biologicznych wskazań do pełnego wegetarianizmu psów, ale i również nie ma przeciwwskazań, pod warunkiem że dawka pokarmowa psa jest zbilansowana.

Każdy z wykładów kończył się ożywioną dyskusją, a w jej podsumowaniu dr n wet. Agnieszka Kurosad (UP Wrocław) przedstawiła „dekalog żywienia psów”. (…) Bardzo duże zainteresowanie mediów oraz bardzo dobra frekwencja uczestników zachęcają do cyklicznego, rokrocznego organizowania konferencji. Uczestnicy zgodzili się, że interesującą tematyką przyszłorocznej konferencji mogłyby być zagadnienia związane z otyłością i nadwagą psów i kotów. Warto zadawać sobie pytania nad przyczyną tych schorzeń i ich konsekwencjami zdrowotnymi.

Mamy nadzieję, że dzięki owocnym obradom, którym towarzyszyła ożywiona dyskusja i wymiana poglądów, każdy z uczestników mógł poszerzyć swoją wiedzę, nie tylko naukową, ale także praktyczną. Z niecierpliwością oczekujemy na następną konferencję w 2019 r.

 

Opracowanie

Dr inż. Olga Lasek

Prof. dr hab. inż. Zygmunt M. Kowalski

Katedra Żywienia i Dietetyki Zwierząt

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt


Najnowsze wpisy

adsense