>

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że pozostawienie psa w samochodzie na dłużej niż 15 – 20 min – nawet jeśli wydaje nam się, że na zewnątrz, wcale nie jest tak bardzo gorąco – wiąże się z ogromnym ryzykiem i może skończyć się dla naszego pupila tragicznie.

Za przestrogę niech posłuży choćby ta informacja, że przy średniej temperaturze 22°C, temperatura w samochodzie, może wzrosnąć aż do 50°C w przeciągu zaledwie pół godziny! Czy przy podobnej temperaturze staliście może przez dłuższy czas w korku? Jeśli tak, to doskonale wiecie że nieznośnie gorąco robi się już po upływie dosłownie kilku minut. Przy temperaturze bliskiej 30 stopni, samochód oczywiście będzie nagrzewał  się o wiele szybciej i o wiele mocniej, szanse na przeżycie naszego czworonoga, będą spadały wprost proporcjonalnie.

Mechanizmem przystosowawczym dla psów, który zapewnia  im chłodzenie organizmu, jest dyszenie. Musicie pamiętać, że nawet jeżeli zostawicie uchylone okno w samochodzie, albo posiadacie przyciemniane szyby, temperatura w środku nie będzie na tyle niska, żeby pies mógł się z powodzeniem chłodzić, ponieważ nie będzie różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a jego ciałem. Taki stan rzeczy będzie prowadził do jego stopniowego wyczerpania, a w konsekwencji do śmierci w bardzo krótkim czasie!

Nieprzekonanym przypominamy, takie postępowanie ma od jakiegoś czasu także konsekwencje prawne. Narażenie lub doprowadzenie zwierzęcia do śmierci z powodu zbyt wysokiej temperatury i pozostawienia w samochodzie, jest przestępstwem, o którym mowa 35 art. 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt i jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Sąd również może orzec przepadek zwierzęcia (odebrać je właścicielowi).

Jeżeli jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzęciem, należy natychmiast poinformować policję lub straż miejską. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie będzie skutkowało jego śmiercią, mają prawo użyć  wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. W ekstremalnych przypadkach wcale nie musicie czekać na przyjazd odpowiednich służb, macie nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek uwolnić zwierzę, a więc wybić szybę. Jak stanowią przepisy nie poniesiecie za to żadnych konsekwencji, ponieważ ratujecie wartość cenniejszą niż mienie  – ratujecie życie.

Jaką sytuację można uznać za ekstremalną? Kiedy widzisz psa zamkniętego w samochodzie na rozpalonym parkingu lub ulicy, który siedzi spokojnie i nie stara się z niego wydostać, lub leży na skutek utraty przytomności. Pamiętaj, to jest moment kiedy od śmierci dzielą go dosłownie minuty. DZIAŁAJ !

 

Główne (stopniowane od najlżejszy do najcięższych) objawy przegrzania jakie możesz zaobserwować u psa to:

 

– ciężkie, nierównie dyszenie
– przyspieszony puls
– bardzo zaczerwieniony język
– apatia
– problemy z koordynacją
– wymioty
– biegunka
– utrata przytomności

 

Pierwsza pomoc w wypadku przegrzania, polega na:

 

– przenieś go w chłodne zacienione miejsce
– postaraj się obniżyć temperaturę jego ciała poprzez okłady wilgotnymi ręcznikami (użycie lodowatej wody, może doprowadzić do szoku termicznego, więc nie rób tego!)
– daj mu chłodną wodę do picia, aczkolwiek dawkuj mu ją powoli i w małych porcjach
– kontynuuj schładzanie aż do unormowania się oddechu u psa
 

Redakcja dogosfera.pl

Najnowsze wpisy

adsense