>
Warszawa, 3 marca 2017
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol.) w sprawie niektórych metod wywierania wpływu na zachowania psów stosowanych przez Cesara Millana
Polskie Towarzystwo Etologiczne przyłącza się do głosów sprzeciwu wobec niektórych metod wywierania wpływu na zachowania psów stosowanych przez Cesara Millana, a mianowicie technik szkolenia cechujących się nadmierną brutalnością i opierających się na tłumieniu niepożądanych zachowań poprzez zastraszanie zwierzęcia i zadawanie mu bólu. Jako towarzystwo naukowe skupiające aktywnych badaczy zachowania zwierząt oraz inne osoby dążące do stałego pogłębiania swojej wiedzy w zakresie nauk behawioralnych, Polskie Towarzystwo Etologiczne stoi na stanowisku, że trening i szkolenie zwierząt powinny się opierać na naukowo ugruntowanej wiedzy o uwarunkowaniach przyczynowych procesów uczenia się (rozumianych jako procesy powstawania względnie trwałych zmian w zachowaniu), łącznie z wiedzą dotyczącą roli odgrywanej w tych procesach przez określone motywacje i emocje. Jak powszechnie wiadomo, zachowanie zwierząt można modyfikować poprzez stosowanie wzmocnień zarówno pozytywnych (pożądane zachowania są nagradzane), jak i negatywnych (niepożądane zachowania są karane, bądź przez stosowanie bodźców awersyjnych, bądź też przez zaprzestanie dostarczania zwierzęciu oczekiwanych korzyści). Polskie Towarzystwo Etologiczne zajmuje stanowisko, zgodnie z którym metody szkolenia zwierząt oprócz oczekiwanego efektu końcowego powinny mieć zawsze na uwadze szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Nie bez znaczenia pozostaje też jakość relacji przewodnika/właściciela ze szkolonym zwierzęciem i satysfakcjonujący obie strony kontakt oparty na współpracy, komunikacji i wzajemnym zaufaniu. Brutalne metody szkolenia pociągają za sobą tak wiele efektów niepożądanych z punktu widzenia dobrostanu zwierzęcia i jego relacji z opiekunem, że ich stosowanie nie powinno być rekomendowane, zwłaszcza, że istnieją inne skuteczne metody kształtowania zachowania zwierząt, które nie pociągają za sobą tych niekorzystnych konsekwencji.
Metodom stosowanym przez Cesara Milana sprzeciwiło się wiele organizacji światowych zajmujących się szeroko pojętą kynologią. W Polsce do sprzeciwu przyłączają się między innymi takie organizacje jak:
Stowarzyszenie Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej
Psia Edukacja – Szkoła Komunikacji Ludzi i Psów
I wiele innych ( jeśli chcecie dołączyć do grupy organizacji sprzeciwiających się metodom stosowanym przez Cesara Milana zapraszamy do kontaktu biuro@dogosfera.pl , a umieścimy Was na powyższej liście)