Czego Twój pies potrzebuje podczas upałów?

Czas upałów, wiąże się z poważnym zwiększeniem dyskomfortu u psów. Powinniśmy zatem pamiętać o tym, aby wykazywać się wówczas szczególną troską o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Pomoże nam w tym przestrzeganie kilku prostych zasad.

 

Dostęp do wody

 

Przede wszystkim, należy zadbać o to aby nasz pupil, miał stały dostęp do świeżej, chłodnej wody.  Odwodnienie bywa bardzo niebezpieczne, zwłaszcza u bardzo młodych lub starych psów. Ale pies pijąc podczas upałów, np. kiedy wraca zgrzany ze spaceru, nie tylko zaspokaja pragnienie, także się chłodzi, co jest dla niego równie istotne. Jak pewnie wiecie, nasi ulubieńcy mogą obniżyć temperaturę ciała tylko przez ziajanie, dlatego chłodna woda jest tak ważna, bo dodatkowo przyspieszy ten proces, co będzie dla psa korzystne i bardzo przyjemne. Można nawet do miski z wodą wrzucić kilkanaście kostek lodu – na pewno nie zaszkodzą. Kiedy przychodzą na prawdę wysokie temperatury, sama woda w misce może nie wystarczyć. Żeby mieć pewność że nie narażamy zwierzaka na odwodnienie, powinniśmy zadbać także o uzupełnianie elektrolitów. O dawkowanie trzeba zapytać weterynarza. No i pamiętajmy o częstym wymienianiu wody, tak żeby była stale chłodna.

 

Schładzanie psa

 

Wychodząc na spacer zabieramy koniecznie butelkę dobrze schłodzonej wody i często psa poimy. Kiedy temperatura przekracza 30 st. i wychodzimy nawet tylko „na siusiu”,  dobrze jest psa polać pod prysznicem zimną (ale oczywiście nie lodowatą) wodą. Będzie mu o wiele łatwiej znieść duży upał, a my nie będziemy się musieli obawiać o jego zdrowie. Jest to o wiele lepszy moment na takie polewanie, niż po powrocie, kiedy zbyt niska temperatura wody mogłaby spowodować u psa szok termiczny.  Pamiętajmy także o tym, że psy małych ras na upał są narażone najbardziej. Po prostu zbyt mała odległość dzieli ich ciałko od rozgrzanej nawierzchni. Unikajmy więc chodzenia z nimi po takich nawierzchniach, a wybierajmy raczej spacer po ziemi, lub trawie, które nigdy tak mocno się nie nagrzewają. Z resztą jest to właściwy wybór dla każdego psa, ponieważ nawet wieczorem, kiedy temperatura powietrza już spada, betonowe czy asfaltowe nawierzchnie jeszcze długo pozostają rozgrzane. Na dłuższe spacery z psem wychodzimy wyłącznie wczesnym rankiem albo wieczorem, ale o tym na pewno doskonale wiecie.

 

Podróż samochodem

 

 Najlepiej wziąć ze sobą zapas niegazowanej wody mineralnej i regularnie poić psa. Jeśli nasze auto nie jest wyposażone w klimatyzację, pamiętajmy również o ręczniku do zwilżania psa, a co 3 godziny najlepiej będzie – również dla nas samych – jeśli się zatrzymamy aby rozprostować kości i przespacerować się z psiakiem po jakimś cienistym zagajniku. Wybierając się w dłuższą trasę, możemy wcześniej zamrozić kilka butelek z wodą i włożyć je psu w posłanie. Przez długi czas spełnią rolę osobistej, psiej klimatyzacji, a nasz podopieczny będzie nas za to ubóstwiał!   I nigdy, przenigdy nie zostawiajmy psa samego w samochodzie, nawet na krótko,  nawet w cieniu, bo może się skończyć tragicznie!

 

 Redakcja dogosfera.pl

Najnowsze wpisy

adsense