>
W psią osobowość wpisane jest wspólne działanie. Zatem tak jak psy żyjące w naturalnych warunkach, spełniają się w odgrywaniu przydzielonych im w stadzie ról, tak samo i psy domowe odnajdują się najlepiej i pogłębiają swoją wieź z właścicielem oraz innymi członkami rodzinny poprzez zabawę.
To jakie rodzaje zabaw wybierzemy dla swojego pupila powinno zależeć nie tylko od naszej pomysłowości, ale także od preferencji i możliwości naszego czworonoga.
Musimy brać pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, etap rozwoju na jakim się znajduje, oraz indywidualne cechy takie jak, nastawienie do otoczenia, czy sama chęć do zabawy. Im młodszy pies, tym łatwiej będzie nam połączyć zabawę z nauką i szkoleniem. Żeby proponowana zabawa była dla naszego psiaka atrakcyjna, możemy poduczyć się nieco z podręczników, czy poszukać inspiracji w internecie. Jeśli mieszkamy w większym mieście możemy skorzystać z usług specjalistycznej placówki. Przyniesie to sporo korzyści; nie tylko uzyskamy fachową poradę, ale także będziemy mogli skorzystać z przygotowanych dla psów atrakcji jak np.tory przeszkód, a nasz pies będzie miał przy okazji możliwość spotkania innych zwierzaków, co będzie sprzyjało lepszej zabawie i socjalizacji.
Rodzaje zabaw i nasze nastawienie
Najważniejszą rolę w całym procesie odgrywają nasze emocje. Ważne aby nasze nastawienie było jak najbardziej pozytywne, aby w całym procesie zabawy i nauki, nie brakowało zachęt i nagród. Psy doskonale wyczuwają intencje i emocje targające ludźmi. Jeżeli jest w nas wątpliwość lub po prostu lenistwo, nie osiągniemy efektów jakie dałby entuzjazm i pełne zaangażowanie. Pies najpewniej nie podejmie z nami zabawy.
Istnieje bardzo wiele rodzajów zabaw i treningu z psami. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: ćwiczenia skoków, frisbie, aportowanie, obronę, bieganie, wspólne pływanie, zabawy w chowanego i wiele innych.
Sugestie dla Was
Do zabawy potrzebne Wam będą rekwizyty – hula hop oraz przysmaki, które zachęcą psa do zabawy, a także będą nagrodą za prawidłowo wykonane zadanie.
W prawej dłoni trzymajcie hula hop, a w lewej pyszny kąsek, zachęcacie psa do tego, aby przeskoczył przez obręcz, jeśli chce go dostać.
Aportowanie. Nie trzeba chyba nikomu specjalnie opisywać tej zabawy. Trzeba nadmienić, że lepsze i bezpieczniejsze od patyka okaże się frisbee. Dla tych z Was którzy są trochę bardziej leniwi, lub nie są na tyle sprawni żeby wykonać porządny rzut podpowiedź: kupcie swojemu psu wyrzutnię aportów. Korzystając z niej nie będziecie zmęczeni zabawą, za to Wasz pupil będzie miał ruchu i frajdy pod dostatkiem!
Przeciąganie liny. Biegamy z linką aby sprowokować psa do złapania jej wolnego końca. Kiedy to zrobi, próbujemy przyciągnąć go jak najbliżej siebie. Warto pamiętać, że psu także trzeba, od czasu do czasu, dać wygrać.
Oczywiście to tylko kilka drobnych podpowiedzi. Wariantów zabawy z psem jest ogromna ilość, wkrótce o nich napiszemy.