Jak szybko nauczyć szczeniaka czystości?

Mamy nareszcie wymarzonego szczeniaczka – w domu ogromna radość! Co za cudeńko; słodkie, nieporadne, wzruszające, rozczulające. Tylko pieścić, głaskać, nosić na rękach i przemawiać czule. Ale nagle okazuje się że nasza maskotka nasiusiała nam na dywan…

Za pierwszym razem jakoś to zniesiemy, wytłumaczymy sobie że przecież takie maleństwo musi gdzieś to zrobić, nie wie że dywan do tego nie służy itp. Jednak poczekajcie, niech to się zdarzy drugi, trzeci, czwarty, ósmy raz, wtedy cała wyrozumiałość gdzieś się ulotni i w zależności od osobniczej tolerancji na stres, wcześniej lub później zaczniecie reagować coraz bardziej nerwowo. I słusznie, dywan to nie psia toaleta, dlatego należy go USUNĄĆ zanim szczeniak pojawi się w domu. Psie dzieciaki bardzo lubią siusiać na dywanie, wtedy przecież nie moczą się łapki. Tak więc usuwając wcześniej dywan zaoszczędzicie zupełnie niepotrzebnego stresu i sobie i maleństwu.

Jako odpowiedzialni opiekunowie z pewnością wiecie, że przez pierwsze trzy miesiące życia Wasz szczeniak nie będzie opuszczał mieszkania, ze względu na ryzyko zarażenia wieloma niebezpiecznymi chorobami, dlatego im staranniej przeprowadzicie naukę czystości tym krócej ona potrwa.

Najlepiej poszerzając rodzinę o takiego malucha wziąć po prostu kilkanaście dni urlopu. Opłaci się na pewno. Będziecie go mieli cały czas „na oku”, a to da Wam możliwość odpowiednio szybkiego reagowania za każdym razem gdy zajdzie potrzeba i dotyczy to nie tylko nauki czystości. Wasze maleństwo zostało przecież nagle zabrane od mamy i rodzeństwa więc tęskni, czuje się niesamowicie zagubione i samotne, pomyślcie o tym. Teraz Wy musicie zastąpić mu rodzinę: ciepło i pieszczoty mamy, zabawy z innymi maluchami, nauczyć nawiązywania więzi i wielu, wielu innych rzeczy. Wasz szczeniaczek to po prostu małe, bezbronne dziecko – nie zostawilibyście przecież malutkiego dziecka samego kiedy idziecie do pracy?

Wracając do nauki czystości; znajdujecie spokojny kąt i rozkładacie tam gazety. Kiedy zauważycie że maluch zaczyna intensywnie obwąchiwać podłogę, lub kręcić się w kółko łapiecie go i błyskawicznie przenosicie na gazety. Po wszystkim bardzo wyraźnie wychwalacie, głaszczecie, a przede wszystkim nagradzacie pysznym kąskiem (naturalnie nie szyneczką ani kiełbaską, a specjalnym smaczkiem dla szczeniąt).

Taka metoda sprawi, że Wasz szczeniak bardzo szybko i bezstresowo nauczy się gdzie trzeba się załatwiać i co ważne, będzie miał same pozytywne związane z tym skojarzenia.

Pamiętajcie żeby nagradzać i chwalić za każdym razem, niezależnie od tego czy maluszek poszedł siusiać na gazety sam, czy musieliście go tam przenieść. To bardzo przyspieszy naukę. Może się zdarzyć że nie zdąży, lub zapomni, wtedy absolutnie nie wolno go karcić, a tym bardziej karać. Trzeba go nawet po fakcie, spokojnie przenieść w wyznaczone miejsce i tłumaczyć jak małemu dziecku czego od niego oczekujecie. Jeśli go skarcicie, osiągniecie tyle, że prawdopodobnie ze strachu zacznie załatwiać się za kanapą lub szafą, a tego chyba nie chcecie?

Tym samym sposobem nauczycie go na późniejszym etapie załatwiania się poza domem. Jednak czasem wymagać to będzie większej cierpliwości, bo początkowo szczeniak może czuć się zagrożony; może bać się hałasu, innych psów, ludzi i ogólnie nowych, nieznanych warunków. Dlatego znajdźcie mu ustronne, spokojne miejsce, unikniecie wtedy sytuacji kiedy to Wasza psia pociecha załatwi się zaraz PO powrocie ze spaceru, bo tylko w domu będzie się czuć na tyle bezpiecznie.

Nauka czystości zajmuje średnio kilkanaście dni jeśli jest prowadzona w sposób ciągły, pod stałym nadzorem opiekuna. Jeśli opiekun nie poświęci jej wystarczającej uwagi, może się bardzo wydłużyć, dostarczając wielu nieprzyjemnych wrażeń i jemu i szczeniakowi, dlatego w dobrze pojętym interesie wszystkich zainteresowanych prosimy – w pierwszym okresie Waszego wspólnego życia zostańcie ze szczeniusiem w domu. W rezultacie nie tylko unikniecie zanieczyszczenia mieszkania czy zniszczenia ulubionych butów, zyskacie dużo więcej; cudowną, niepowtarzalna, harmonijną więź ze zwierzęciem na wiele lat.

 

Zespół dogosfera.pl

Najnowsze wpisy

adsense